Każdy z nas mniej lub bardziej świadomie korzysta w życiu codziennym z przechowywania danych w chmurze. Używamy portali społecznościowych, poczty elektronicznej, przechowujemy zdjęcia z wakacji, a także korzystamy z aplikacji w chmurze gdzie również zapisujemy ważne dane.

Jednak wiele osób nadal podchodzi sceptycznie do  tematu aplikacji w chmurze twierdząc, że przechowywanie za jej pomocą danych nie gwarantuje bezpieczeństwa.

Postanowiliśmy się przyjrzeć temu tematowi.

Jakie zabezpieczenia są stosowane do ochrony danych przechowywanych w aplikacjach w chmurze?

1. Hasła, ale nie byle jakie. Ochrona kont powinna spełniać wymogi Głównego Inspektoratu Ochrony danych Osobowych (GIODO). Najłatwiej będzie to przedstawić za pomocą obrazka:

bezpieczenstwo_chmura
Jak można zauważyć powyższe wymogi wymuszają na użytkowniku stworzenie trudnego, unikatowego hasła. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że ktoś w łatwy sposób dostanie się na nasze konto w aplikacji.

 

  1. Protokół SSL. Jak go rozpoznać? Wchodząc do aplikacji w adresie URL widnieje: https://. “s” oznacza protokół ochrony danych. Takie protokoły stosowane są m.in. w bankach, ale nie tylko.
    Aplikacje działające w chmurze również korzystają z protokołu SSL, dbając o bezpieczeństwo swoich użytkowników.

 

chmura_bezpieczenstwo_danych

No dobrze, są zbezpieczenia, ale często pojawia się także obawa:

Czy firmy mogą wykorzystać, sprzedać lub udostępnić dane konkurencji?

Odpowiedź jest jedna: Nie.
W aplikacjach w chmurze administratorem danych jest klient korzystający z usługi. Firma udostępnia usługę i aplikację do szeregowania i agregacji danych. Istnieją wszelkiego rodzaju regulaminy wiążące, które uniemożliwiają przechwytywanie, i przekazywanie dalej danych wprowadzanych przez użytkownika.

Aplikacje w chmurze pozwalają również na tworzenie kopii danych w krótkich interwałach czasowych. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wprowadzone dane gdzieś przepadną. Z kolei po zakończeniu umowy dane wprowadzane przez użytkownika są usuwane z aplikacji. Dzięki temu nie trzeba się martwić o nielegalne wykorzystywanie danych.

Jak już wspominaliśmy w naszym poprzednim artykule o podobnej tematyce, najczęstszym powodem wykradania danych są…czynniki ludzkie. Zbyt słabe hasło, zostawiona kartka z hasłem przy monitorze czy ukradziony komputer z danymi to sytuacje, w których należy się martwić o to co się stanie z naszymi danymi.
Jest na to sposób – zamiast się martwić, wystarczy zaufać profesjonalistom i korzystać z bezpiecznych aplikacji w chmurze takich jak CRM TradeAssistant 😉

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym Sales Managerem i wypróbuj całkowicie darmową wersję demo.

Dodaj komentarz