O tym, czym jest i jak działa chmura wie praktycznie każdy z nas, a jeśli nie wie – warto zajrzeć do naszego poprzedniego artykułu na ten temat.

Każdego dnia miliony osób korzystają z chmury m.in. przechowując w niej dane lub korzystając mobilnie z aplikacji. Coraz częściej pojawiają się jednak informacje dotyczących wycieku danych,  niepowołanego dostępu do nich.

Wiele osób w takim momencie zadaje sobie kluczowe pytanie:

Czy chmura jest całkiem bezpieczna?

Zapraszamy na krótki filmik na temat bezpieczeństwa danych:

Czy możemy powiedzieć, że nasze dane przechowywane za pomocą chmury są w 100% bezpieczne? Nie, ale często są one lepiej chronione niż w przypadku przechowywania ich chociażby na prywatnym laptopie.

Przede wszystkim wszelkie informacje „wrzucone” przez nas w chmurę mogą zostać zaszyfrowane co utrudnia ewentualne przechwycenie i wykorzystanie naszych cennych danych.
Głównym zagrożeniem jest czynnik ludzki. Po prostu gdy hasło dostępu do naszych danych bądź logowania do aplikacji będzie mało skomplikowane, automatycznie pliki będą słabo zabezpieczone, a tym samym łatwiejszy będzie do nich dostęp osób z zewnątrz.

Dlatego dobre szyfrowanie to podstawa.

Niemniej jednak zagrożenie ewentualnej utraty danych w przypadku korzystania z chmury jest dużo mniejsze niż w przypadku bardziej tradycyjnych metod.
Ma też zdecydowaną przewagę nad innymi formami przechowywania dokumentów lub tradycyjnym korzystaniem z aplikacji. Wyobraźmy sobie bowiem, że trzymamy wszystkie nasze ważne dokumenty w formie papierowej w domu lub biurze.  W takiej postaci narażone są na wszelkie czynniki zewnętrzne, takie jak pożar czy zalanie. W dodatku łatwo coś zgubić zniszczyć, a także mogą mieć do nich dostęp niepowołane osoby.

Pliki przechowywane na komputerze lub wszelkiego rodzaju nośnikach również podlegają ryzyku wykasowania, awarii sprzętu oraz kradzieży. Narażamy się przez to na utratę wszystkich efektów naszej pracy.

Korzyści vs zagrożenia

Najważniejsze korzyści:

– Sama chmura nie jest niczym niebezpiecznym.  Pozwala nam na korzystanie z wielu aplikacji bez konieczności instalacji, wystarczy dostęp do internetu.

– Dzięki chmurze nie obciążamy naszych sprzętów nieskończonymi ilościami plików, dokumentów, zdjęć oraz instalacjami wielu programów.

– W prosty sposób zabezpieczamy swoje dane uniemożliwiając dostęp do nich osobom postronnym.

– Zabezpieczamy swoje dane przed wszelkimi zdarzeniami losowymi, a tworząc dodatkowo kopię zapasową zabezpieczamy się, przed przypadkową utratą plików.

Zagrożenia:

– Tak jak wspomnieliśmy najważniejsze zagrożenie to przede wszystkim słabe zabezpieczenie danych, do których może dostać się osoba z zewnątrz

Analizując cały system działania chmury łatwo można zauważyć, że korzyści z jej użytkowania jest znacznie więcej niż zagrożeń. To samo dotyczy korzystania z aplikacji w chmurze, takich jak dedykowany CRM. Używanie aplikacji na każdym z urządzeń gdziekolwiek  mamy dostęp do internetu to przede wszystkim wygoda i oszczędność cennego czasu.

Nasza aplikacja CRM – TradeAssistant również działa w chmurze, przetestuj i przekonaj się jak łatwo i efektywnie można z niej korzystać.

Chcesz wiedzieć więcej?


Skontaktuj się z naszym Sales Managerem i wypróbuj całkowicie darmową wersję demo.

Dodaj komentarz